Eesti

Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas Nixon müstilist eesti miljonäri külastas (1)

Tõnis Erilaid, 6. oktoober 2021 00:10
Foto: Vida Press

„Saksa paljumiljonilise tiraažiga päevaleht Bild toob kuueveerulise pealkirjaga sõnumi endis USA presidendi Nixoni (pildil) külaskäigust Saksamaale Flensburgi, kus ta külastas oma „seitsmeteistkümnendat parimat sõpra“, eestlasest miljonäri, 58aastast Eric Tofferit. Tofferil on Flensburgis suur hotell An der Grenze, kaks superkaubamaja ning bensiinijaamad. USAs omab ta villat ja 20meetrist jahtlaeva,“ kirjutab Vaba Eestlane 6. oktoobril 1961, nimetades, et tegu on müstilise mehega, kes tegi oma esimese raha liitlasvägesid varustanud vorstivabrikuga.

Tofferi villanaabriks USAs on Nixoni parim sõber pankur Charles Rebozo, kelle juures oli Toffer presidendiga tutvunud ja teda oma jahil sõidutanud. Kui Nixoni raamatust „Nii kaotame rahu“ tehti 27 eksemplari kuldtrükis, siis kinkis ta seitsmeteistkümnenda oma isikliku pühendusega Tofferile, kes rääkis ajakirjanikele: „Olen pärit Tallinnast. Kõik minu sugulased mõrvati venelaste poolt, minu isa küüditati Siberisse.“

Taani ajaleht Jydske Vestkysten kirjutas sel sajandil, et Flensburgi taanlaste heaks palju teinud miljonäri elu lõpp oli kole. Ta keskkoolis käinud poeg hakkas pärast võidetud mängu rõõmuhoos kergitama jalgpalliväravat, mis kukkus ja ta pea purustas. Tütre lasknud sõnavahetuse kuumenedes maha ta elukaaslane ja Eric Toffer ise võtnud endalt elu, kui Ühendriikide arstid olid pannud talle lootusetu diagnoosi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee