Sõjaroimar Josef Mengelele väljastatud võltspass, millega õnnestus kurikuulsal natsil Argentinasse põgeneda.

Foto: Wikimedia Commons
Aare Kartau 23. september 2021 15:43

II maailmasõja lõppedes otsisid paljud Natsi-Saksamaa sõjakurjategijad võimalust Euroopast ja karmist kohtumõistmisest pääsemiseks. Üldjuhul valiti sihtpunktiks kauge ja külalislahke Lõuna-Ameerika. Ent pagemine polnud sugugi lihtne ülesanne. Selles abistasid natse katoliku kiriku vaimulikud ja salajased marsruudid ehk nn „rotirajad“.

Kui liitlasriigid II maailmasõja võitsid, muutus Euroopa Adolf Hitleri kunagiste liitlaste jaoks ohtlikuks paigaks. Tuhanded natsidest sõjaväeohvitserid ja tähtsamad parteiliikmed mõistsid, et neid ei oota kodumandrile jäädes midagi positiivset ja neil on vaja leida uus kodu võimalikult kaugel Saksamaast ja saabuvatest kohtuprotsessidest. Nende muredele saabus lahendus mitmete põgenemisteede näol, mis andsid sõjaroimaritele ja nende liitlastele võimaluse õigusemõistjate näppude vahelt minema lipsata.

Samal teemal

Kommentaarid  (2)

Ilme 23. september 2021 16:33
Mu isamaja pööningul elas 1945-1947 (poolteist aastat) saksa reamees nimega Michael Stubb. Vanaisa leidis ta haavatuna Tallinn-Väikse raudteejaama lähedalt ja viis koju. Vanaisa oli raudteelane. Vanaisa ise suri kaks kuud enne Stubbi lahkumist. Ja keegi ei teadnud ega saanudki mitte kunagi sellisest intsidendist teada. Kuhu Stubb läks, pole teada. Aga ta jättis vanaisale enda pruudi pildi millele kirjutas "Got mit uns" ja "Aitahh".
Nürnberg 23. september 2021 16:26
Mis see on nüüd mingi uudis või? Ma teadsin seda 10-aastaselt!

SISUTURUNDUS