Eesti

Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas naine oleks vabanenud mehe eestkostest 

Tõnis Erilaid, 22. september 2021 00:16

Foto: Panthermedia/Scanpix

„Praegumaksva Balti eraseaduse järgi naise varandus kuulub mehele, kes sellega võib talitada oma äranägemisel. Uue tsiviilseadustiku eelnõu järele kumbki pool, s.o. mees ja naine, jäävad oma varanduse peremeheks,“ toob Uudisleht 1939. aasta septembri alul välja olulise muudatuse, mis perekonnaõiguses toimub. Uus seadus teeb lõpu kaasavaraküttidele, sest tulevikus nad enam abikaasa varandust oma käpa alla ei saaks, rõõmustab ajaleht, kuid osutab siiski säilivale võimalusele: välja arvatud siis, kui varandus kingitakse (sõna oli tähelepanu äratamiseks sõrendatud) ära.

Abielunaise uued õigused hakanuks kehtima siis, kui parlament oleks uue tsiviilseadustiku heaks kiitnud. Eelnõu koostamine oli justiitsministeeriumis jõudnud lõpusirgele.

„Meil tulevikus abieluliste juures kehtima pandav varavahekordade korraldamise printsiip on võetud Ungaris kehtivaist seadustest,“ jätkab Uudisleht. „Tsiviilseadustiku eelnõu toob mõningal määral kohustusi ka naisele. Kumbki abikaasa on kohustatud perekonna ülalpidamise eest hoolitsema. Senini lasus see kohustus, niihästi naise kui laste ülalpidamine, ainult mehel kui perekonnapeal. Seaduse mõtte kohaselt loetakse naise kodune töö ka perekonna ülalpidamise tegevuseks.“

Kuigi justiitsministeerium andis eelnõu parlamendile üle juba 1939. aasta detsembris, ei jõutud seda enam enne 1940. aasta juunipööret vastu võtta.