Eesti

Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas lahvatas enesekindel autosõda Venemaaga (1)

Tõnis Erilaid, 15. september 2021 00:17
Foto: Arno Saar

Vaevalt sai president Lennart Meri riigikogus Venemaa suhtes välja kuulutada rahuliku enesekindluse doktriini, kui 15. septembril 1999 seda vaja läks.

Tallinna parkimiskorraldajad vedasid päev varem enesekindlalt ära Vene saatkonna valesti pargitud Volkswagen Vento ja keeldusid sama enesekindlalt seda Eesti politsei julgestusteenistuse toel saabunud diplomaatidele Rannavärava tasulisest parklast kätte andmast. Parkla enesekindlad turvamehed nõudsid oma ülema Guido Grünbergi teadmisel ja heakskiidul masina kättesaamiseks kehtiva korra täitmist ehk teisisõnu trahvi ja hoiutasu maksmist. Grünbergi teatel ähvardanud julgestusteenistuse mehed seepeale turvajate vastu koguni jõudu kasutada. Tallinna toonane parkimiskorralduse juht Vello Lõugas asus sõiduki ära vedanud ja oma tasulisse parklasse pannud erafirma, osaühingu Tsirtemon poolele. Ta ütles, et ükski seadus ei luba diplomaatidel parkimiskorda eirata. Ka meie välisministeeriumi seisukoht on olnud, et diplomaatilise numbrimärgiga auto peab samuti olema pargitud õigesti, teadis Lõugas. Tema sõnul olnud Laial tänaval mõlemal invaliididele mõeldud kohal end parkinud kaks diplomaatilise numbrimärgiga sõidukit.

Venemaa Tallinnas olev saatkond ähvardas vastuseks diplomaatilise noodiga. Nende pressiesindaja sõnul on autot teisaldades rikutud diplomaatilist õigust sätestavat Viini konventsiooni.