Eesti

Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas Pärnus eesti ajalugu puusse lõigati 

Tõnis Erilaid, 6. september 2021 00:02
Foto: Pixabay

„Pärnu puunikerdaja J(akob) Jõgi on ametis puulõigete valmistamisega, mis peavad kujutama Eesti ajaloolisi pilte orjusepõlvest kuni nüüdseni. Lõikeid saab neli seeriat. Esimene kujutaks vanade eestlaste elu, teine parunite ja talupoegade vahekorda, kolmas jutustab mõisnike elust nende mõisates ja neljas kirjeldaks võidukat Vabadussõda ja järgnevat ajastut,“ kirjutas Esmaspäev 1936. aasta septembris.

1940. aasta märtsis võis Uus Eesti oma Pärnu lisalehel kirjutada, et 65aastane Jakob Jõgi on saanud oma kolme ja poole aastase tööviljana valmis 56numbrilise puulõigete kogu, mis kujutab kogu eestlaste ajalugu. „Seda tahetakse omandada mitmelt poolt. Töö erakorralise väärtuse tõttu ei taha ma seda aga ülepeakaela realiseerida. Vaja otsida õige ostja,“ ütles Jõgi ajalehemeestele.

Uus Eesti teab öelda, et Jõgi on teinud mitmesuguseid nikerdustöid muu hulgas Kadrioru lossi presidendi raamatukogusse, Toompea lossi ja Oru lossi.

Varem oli Postimees kirjutanud, et Eesti Rahva Muuseum omandas Jõgilt 14 puunikerdust-reljeefi, mis kujutasid taluinimeste elu tähtsamaid stseene. Rejeefidel oli kujutatud lapsepõlve, karjaminekut, abiellumist ja teoleminekut, peksasaamist mõisas, jõulusid jm. „Ruumide sisustuse asjus on tema nikerdustes mõningaid ebatäpsusi, kuid hästi on välja töötatud inimeste karaktertüübid. Reljeefid on nikerdatud kasepuusse,“ teatab Postimees.

Samal teemal

04.08.2021
Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas Eestis korraldati esimene lennuvõistlus
03.08.2021
Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas mees väikese sohiga Saaremaalt Lätti ujus
02.08.2021
Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas mälestussammas sai seista vaid 13 päeva
01.08.2021
Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas Eesti reageeris II ilmasõja algamisele