Maailm

NATSIDEST LOOMAARMASTAJAD: Hitlerile pakkus rõõmu saksa lambakoer Blondi, Göring kasvatas lõvikutsikaid (1)

Aare Kartau, 2. september 2021 15:19

Saksa lambakoer Blondi oli ilmselt Hitleri parim sõber. Kui ta sai peremehe käskluste ja trikkidega hästi hakkama, oli ka füürer rõõmsam.

Foto: joemonster.org

Saksamaal 1930ndatel võimule tõusnud natsionaalsotsialistlik partei, mis on tuntud eelkõige sõjaroimade ja inimõiguste rikkumistega, oli loomade ja nende kaitsmise suhtes üllatavalt aktiivne. Teadaolevalt hoolisid sõjas miljonite inimeste surma põhjustanud Adolf Hitler ning Joseph Goebbels koertest ja Hermann Göringi lemmikuks olid lõvikutsikad. Ehkki natsid kehtestasid loomade olukorra parandamiseks mitmeid meetmeid ja seadusi, olid nende tegevuse taga tihti ka süngemad kavatsused.

Mure loomade kehva kohtlemise pärast levis Saksamaa aktivistide seas juba enne 20. sajandit. 1920. aastal loodud natsipartei otsustas teha loomakaitsjate mured oma poliitilise programmi osaks. Üllataval kombel ei lahanud nad kõnealuseid probleeme inimeste-, vaid loomadekeskselt. Kui natsid tegid 1931. aastal parlamendis (Reichstag-is) ettepaneku loomade tuimestamata eluslahkamise keelustamiseks, ei saavutanud see teiste parteide poolehoidu. Seda hakati taas arutama alles 1933. aastal, kui natsionaalsotsialistid võimule tulid. Nad võtsid vastu uue loomakaitseseaduse, kus oli kirjas, et ühtegi (püsisoojast) looma ei tohi hukata tuimestuseta. Natsi-Saksamaa oli esimene riik, kes sellise seaduse kehtestas. Veelgi enam – Preisimaa peaministriks nimetatud Hermann Göring põrutas veidi hiljem, et kõik need inimesed, kes sooritavad loomadega seotud katseid ja kohtlevad neid jätkuvalt elutu varana, saadetakse otse koonduslaagrisse.

Samal teemal

26.07.2021
PÖÖRANE KAVATSUS: Hitleri peas tärkas sõja ajal plaan röövida Rooma paavst
19.07.2021
Programm Lebensborn – natside katse aretada superlapsi
12.07.2021
MOBIILSED GAASIKAMBRID: natsid tegid Ida-Euroopas timukatööd spetsiaalsete veoautodega
04.07.2021
Stirlitzile ei suutnud ükski naine ära öelda! Täna 48 aastat tagasi jõudis teleekraanidele seriaal „Seitseteist kevadist hetke“