Saksa lambakoer Blondi oli ilmselt Hitleri parim sõber. Kui ta sai peremehe käskluste ja trikkidega hästi hakkama, oli ka füürer rõõmsam.

Foto: joemonster.org
Aare Kartau 2. september 2021 15:19

Saksamaal 1930ndatel võimule tõusnud natsionaalsotsialistlik partei, mis on tuntud eelkõige sõjaroimade ja inimõiguste rikkumistega, oli loomade ja nende kaitsmise suhtes üllatavalt aktiivne. Teadaolevalt hoolisid sõjas miljonite inimeste surma põhjustanud Adolf Hitler ning Joseph Goebbels koertest ja Hermann Göringi lemmikuks olid lõvikutsikad. Ehkki natsid kehtestasid loomade olukorra parandamiseks mitmeid meetmeid ja seadusi, olid nende tegevuse taga tihti ka süngemad kavatsused.

Mure loomade kehva kohtlemise pärast levis Saksamaa aktivistide seas juba enne 20. sajandit. 1920. aastal loodud natsipartei otsustas teha loomakaitsjate mured oma poliitilise programmi osaks. Üllataval kombel ei lahanud nad kõnealuseid probleeme inimeste-, vaid loomadekeskselt. Kui natsid tegid 1931. aastal parlamendis (Reichstag-is) ettepaneku loomade tuimestamata eluslahkamise keelustamiseks, ei saavutanud see teiste parteide poolehoidu. Seda hakati taas arutama alles 1933. aastal, kui natsionaalsotsialistid võimule tulid. Nad võtsid vastu uue loomakaitseseaduse, kus oli kirjas, et ühtegi (püsisoojast) looma ei tohi hukata tuimestuseta. Natsi-Saksamaa oli esimene riik, kes sellise seaduse kehtestas. Veelgi enam – Preisimaa peaministriks nimetatud Hermann Göring põrutas veidi hiljem, et kõik need inimesed, kes sooritavad loomadega seotud katseid ja kohtlevad neid jätkuvalt elutu varana, saadetakse otse koonduslaagrisse.

Edasi lugemiseks vali endale sobiv plaan:
Üks artikkel
3,99
Ühe artikli lugemisõigus
Digipakett
0,00/kuu
11 erinevat digiväljaannetÜle 2000 artikli kuusJagamisõigus 4 sõbragaTellijatele mõeldud auhinnad