Eesti

Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas avati esimene Paldiski tuumareaktor 

Tõnis Erilaid, 25. august 2021 00:02

Paldiski kunagine tuumaobjekt 2020. aasta septembris.

Foto: Erki Pärnaku

Paldiski esimese tuumareaktori avamist alustati kergel hingevärinal lihtsate käsitungraudade abil 24. augustil 1994. Kellaaeg pandi täpselt kirja: 9.27. Paldiski oli mõni tund sissesõitmiseks suletud ja inimesi paluti kodus püsida, mõni lähem elanik oli kuuldavasti koguni linnast minema saadetud.

„Vene spetsialistid tõstsid esialgu reaktori kaane viie sentimeetri kõrgusele ja konstateerisid pärast mõõdistustöid, et kõik kulgeb plaanipäraselt. Kell 12.45 lõpetati kaane tõstmine ja seega sai läbi kõige ohtlikum etapp reaktori demonteerimisel. Paldiski operatiivstaabi andmetel oli hommikul radioaktiivne foon umbes 0,10 mikroröntgenit tunnis. Pärast reaktori avamise alustamist kõikus foon 0,08 kuni 0,11 mikroröntgeni vahel tunnis, mis on umbes kaks korda vähem lubatud normist,“ avaldati 25. augustil ametlik teadaanne.

„Kütusevarraste väljavõtmine on juba rutiinne tehniline probleem,“ kinnitas ajakirjanikele Paldiski tuumaobjekti Eesti-poolne eriesindaja Jüri Tikk, kelle hinnangul pidi 195 kütusevarda väljavõtmiseks aega kuluma umbes poolteist kuud.

Vene poole esindaja Aleksandr Olhovikov nentis, et teise reaktori tühjendamisele asutakse alles pärast esimese tühjendamist ja siis tuuakse Paldiskisse viis konteinerit kütusevarraste äraveoks.

Vedu algas 15. oktoobri hommikul tavalise mootorveduri sabas. Kell 18.15 sõitis rong üle piiri ja Eesti oligi tuumavaba.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee