Eesti

Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas Eesti end lõpuks peremehena tundis  (9)

Tõnis Erilaid, 23. august 2021 00:04
Foto: Peeter Langovits /ETA / Õhtuleht arhiiv

„Veel viimaste tankide lahkudes Tallinnast hakkas Eesti juba käituma peremehe kombel,“ valis üks Eesti ajalehtedest laupäeval, 24. augustil 30 aastat tagasi esikülje motoks tsitaadi, mis oli pärit Soome TV uudistesaatest. Kõik rippusidki soomlaste uudiste küljes, et täpselt saada aru, kuidas Eestis toimuva peale välismaal vaadatakse.

23. augustil kell 16.15 võeti EKP keskkomitee maja eest maha Lenini mälestussammas. Linnavolikogu esimees Andres Kork tugines nii talitades juba eelmisel aastal tehtud volikogu otsusele, mis puudutas sobimatute monumentide kõrvaldamist. Ta ütles, et sammas läheb lattu ja mis sellest edasi saab, seda otsustavad juba kunstiinimesed.

Samal teemal

Kuid partei keskkomitee jäi siiski esialgu mälestussamba taga olevasse majja. Valitsusjuht Edgar Savisaar ütles pressikonverentsil, et parteide ja poliitiliste ühenduste tegevus lõpeb töökollektiivides alles 1. septembril. Ta märkis sedagi, et NLKP-meelsete kommunistide juhtkond on tunginud EKP keskkomitee majja ja on võtnud seal kolm korrust enda kätte. Savisaare sõnul tahtvat valitsus selle probleemi vägivallata lahendada.

Niisiis ei kiirustatud kompartei laialisaatmisega kohe esimesel päeval. Tähtsam oli majandus. Raudteed ja laevandus otsustati enda kätte võtta, nagu ka hulk varem üleliidulisteks kuulutatud ettevõtteid, mille sellised agarad eestivastased juhid nagu Dvigateli Vladimir Jarovoi ja Tondil olnud Pöögelmanni-tehase direktor Igor Šepelevitš saadeti erru.

Samal teemal

21.08.2021
Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas Rootsi oodanud 10 000 balti põgenikku
19.08.2021
Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas putši esimene päev Eestis välja nägi
18.08.2021
Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas ülikooli raamatukogu toomkirikusse kolis
17.08.2021
Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas Pärnus võltsiti tuhandeid Läti münte