Eesti

Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas sõjaministeerium soovis „vanapoiste seadust“ (3)

Tõnis Erilaid, 26. juuli 2021 00:03

Foto on illustreeriv.

Foto: Stanislav Moshkov

Vanapoiste seaduseks ristis sõjaministeeriumi mõtte Waba Maa, kui 26. juulil 1925. paljastas: „Sõjaminister olevat vabariigi valitsuses seaduseelnõuga esinenud, mille järgi alla 28 aasta (vanune) ohvitser ainult siis abielluda võib, kui ta peale oma palga muid sissetulekuid omab või jälle rikka naise võtab. Need muud sissetulekud peavad olema ohvitseri või temast ülemal seisva kompaniiülema palga suurused. Ohvitser, kes tähendatud rahateadust ei suuda muretseda, aga ikkagi abielluda kavatseb, arvatakse reservi. Sõjaminister tahtvat sellega ära hoida, et noored inimesed järelkaalumata abieluga mitte kitsikusse ei satu.“

Waba Maa peab seaduseelnõud (tsaariaegselt) Venemaalt laenatuks. „Praegu valitseb juhtivates ringkondades väljamaal püüe perekondade loomist igatemoodi edendada, selleks abiraha ja palgalisa maksta. Ka meie riigiametnikud saavad seda osalt. Ohvitser aga, kes isamaad otsekohe teenib, saab ametist lahti lastud, kui ta rikkuse mõõtu välja ei anna!“ kurjustab ajaleht.

Mis ainelisse viletsusse puutub, millest noori mehi katsutakse päästa, siis ei ole see miski vastuväide abiellumisele ja perekonna loomisele. Kuid eelnõuga tahetakse rohkem kui 90 protsendil sõjameestest abiellumine keelata ehk teisisõnu nad vanapoisteks vast isegi elu lõpuni jätta, kui nad ei taha ametist loobuda ja kaevuriks minna, võtab Waba Maa kokku.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee