Atentaadist pääsenud Hitler näitas plahvatuses hävinenud ruumi ka külla sõitnud Benito Mussolinile (all paremal). Muuhulgas purunesid plahvatuse käigus ka füüreri püksid (vasakul).

Foto: Kollaaž (3 x Wikimedia Commons)
Aare Kartau 25. august 2022 18:14

1944. aasta suveks oli suur osa sakslastest jõudnud veendumusele, et II maailmasõda lõpeb kaotusega. Paljud nägid kehvas olukorras süüd Adolf Hitlerit. Seega otsustas käputäis ohvitsere ja riigiametnikke luua põhjaliku plaani füüreri tapmiseks – et haarata riigis võim ja asuda kiirelt liitlasriikide juhtidega vaherahukõnelustesse. 20. juuli vandenõuga, mida on nimetatud selle ühe võtmepunkti järgi ka operatsiooniks Valküür, sooviti päästa Saksamaa täielikust lüüasaamisest.

20. juulil saabus ooberst (kolonel) Claus von Stauffenberg Ida-Preisimaa metsade vahel asuvasse Adolf Hitleri idarinde peastaapi ehk Hundikoopasse. Rajatises pidi toimuma järjekordne natside sõjalise juhtkonna nõupidamine, kus osales ka füürer isiklikult. Vandenõulased olid panustanud sellele, et sõjaplaane arutatakse betoonpunkris, ent tol päeval oli äärmiselt palav ilm, mistõttu viidi koosolek maapealsesse puithoonesse. See oli Stauffenbergile esimene mitmetest tolle päeva tagasilöökidest.

Edasi lugemiseks vali endale sobiv plaan:
Üks artikkel
3,99
Ühe artikli lugemisõigus
Digipakett
1,00/kuu
11 erinevat digiväljaannetÜle 2000 artikli kuusJagamisõigus 4 sõbragaVõida iPhone 12 nutitelefon