Foto: Tõnu Noorits / Liivimaa Kuller / Õhtuleht arhiiv
Tõnis Erilaid 22. juuli 2021 00:13

1991. aasta augustiputšini Nõukogude Liidus jäi vaid mõni nädal, kui Päevaleht teatas: 23. juulil nähti Tallinnas Viru tänaval Vene dessantväelasi, keda ei pidanud teadupärast Eesti pealinnas olema. „Viru tänaval käisid dessantlased nätsu ostmas,“ kirjutab ajaleht ja räägib, et enne keskpäeva nähti neid laigulises välivormis ja lühikeste automaatidega relvastatud sõjaväelasi Viru väravate lähedal ühe kioski juures kaupa uurimas. Pöetud peaga ja üleskeeratud käistega dessantväelased olevat tulnud Viru hotelli poolt ja läinud samas suunas tagasi. „Kioskimüüjalt uuriti teksapükste hindu, ent põlati ära nende värv. Mõningate tunnistajate ütlusel osteti seepeale hoopis nätsu.“

Ajakirjanikud ruttasid politsei korrapidajalt uurima, miks dessantlased ringi luusivad. Too tunnistas, et huvitaval kombel pole tema sellest kuulnudki. „Tavaliselt tuleb politseisse lausa kõnede sadu, kui laigulises vormis mehi on linna peal nähtud,“ tunnistas ta. Kui korrapidaja kuulis, et sõduritel olid automaadid kaelas, lubas asja lähemalt uurida.

Balti sõjaväeringkonnast öeldi, et parajasti käivad staabiõppused, kuid Eestis peetavat neid vaid üksuste territooriumil. Samas väidavad mitmed allikad, et Tallinna on toodud dessantväelasi, kelle ülesanded pole selged, kirjutab Päevaleht.

Rahvas oli tol 1991. aasta suvel laigulisi mehi nähes väga ärevil, nagu aimanuks augustisündmusi ette.