Eesti

Tõnis Erilaiu autorikülg: Kõlas ähvardus – kui me erimajandustsooni ei saa, siis teeme Narva NSV

ÄREV KUUM SUVI: Narva nõudis vähemalt autonoomiat! 

Tõnis Erilaid, 2. juuli 2021 17:43
TAHAME VÕIMULE: Kohtla-Järve volikogu esimees A.Tšvinjov, Sillamäe volikogu esimees A. Maksimenko ja Narva volikogu esimees V. Tšuikin loevad ette Eesti valitsusele esitatud memorandumit nõudmisega anda Kirde-Eestile eristaatus.Foto: Filmiarhiiv

Kevad ja suvi olid 1991. aastal ärevad. 19. mail rüüstas OMON Luhamaa piiripunkti, siis oli järjekorras Murati ja 14. juunil Ikla ning Heinaste. Rahvarinne arutas Narva erimajandustsooni loomist, mis viis teravalt selle vastu olnud ministri Endel Lippmaa tagasiastumiseni.

Jevgeni Kogan nõudis 12. juulil Moskvas, et liidulepingut alla kirjutama lubataks Narva, Kohtla-Järve ja Sillamäe esindajad – see regioon vajaks eristaatust õigusega ise oma arengut määratleda, eelarvet kokku panna ja kohalikke seadusi endale meelepäraseks mugandada. Trumpkaardina oli taskus Narva Nõukogude Sotsialistliku Vabariigi loomine või koguni minek Vene NFSV alluvusse, kus 10. juulil vannutati ametisse president Boris Jeltsin. Linnas olid piketid ja meeleavaldused kuni 5. juulil astuti jõuga riigivõimu vastu.

Samal teemal

18.05.2021
Armuke sai võõra naise juures kuuli kopsu: kohus mõistis tulistaja õigeks
22.04.2021
KEERISTORMI KAISUTUSES: tornaadode ja tuulispaskade hirmuteod Eestis
15.04.2021
Häda tuleb, parandage meelt, hoiatas turuprohvet. Aga Karl Reitsi ei usutud.
01.04.2021
Raadioonu Felix Moor – wabariigi sametine hääl