Foto: Aldo Luud
Eesti
30. juuni 2021, 00:09

Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas pandi kinni hapukurgihooaja leiutaja

Ajalugu väidab, et väljendi „suvine hapukurgihooaeg“ leiutas omaaegse ajalehe Sõnumed nimetu ajakirjanik 1933. aasta augustis. Pole ju enam poliitilisi kirgi ning muud olulist ja ilmub aiva kergem kraam, väitis ta.

Vaid kuu-poolteist varem polnud Sõnumetel võimalik sedagi kirjutada. Reedest, 30. juunist 1933 otsustas kohtu-siseminister nädalaks ajalehe sulgeda. Teda sundinud korraldust andma see, et lehes olla ilmunud seltskondlikku ärevust tekitanud sihilikke teateid.

Juba järgmisel päeval pani Sõnumete väljaandja käima uue ajalehe Hommikleht, kus nenditi: „Kuivõrd on siseministri samm õige meie põhiseaduses kodanikele kindlustatud sõnavabaduse seisukohalt, selle kohta teeb oma otsuse tulevik.“

Juhtkirja pealkirjastas Hommikleht lihtsalt: „Miks?“, ja asus oletama oma eelkäija ajutise sulgemise põhjust. „Reedestes Sõnumetes käsitsesid põhiküsimust – krooni langemist – kolm kirjutust lehe esiküljel. Üks oli üleriikliku Kaupmeeste Liidu seisukoht, mis trükiti ära ka teistes lehtedes. Teine oli kokkuvõte Riia vene ajalehe Segodnja vastukajast krooni kukutamisele. Kolmas Läti peaministri (Adolfs) Blodnieksi ja teiste sealsete poliitikute arvamus krooni kukutamise kohta. Võib-olla tegi see meie valitsuse südame täis ja kuna need Läti härrad asuvad väljaspool meie valitsuse tegevuspiiri, siis tekkis vajadus vähemalt nende üteluse avaldajale kätte maksta?“