Eesti

Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas vapralt kärbiti ja makse tõsteti (8)

Tõnis Erilaid, 19. juuni 2021 00:03

Foto: Tairo Lutter

„Maksutõus võtab viimase sendi inimese rahakotist,“ kurtis Eesti Päevalehe esikülg 19. juunil 2009. kui riigikogu oli eelmisel päeval Reformierakonna, Isamaa ja Res Publica liidu ning roheliste häältega vastu võtnud lisaeelarve.

Käibemaks otsustati tõsta 20 protsendile. Lisaraha tahti saada ka raamatute, ravimite ja ajalehtede-ajakirjade ostjatelt, teatrikülastajatelt ning matuste korraldajatelt jms. Bensiini ja diislikütuse aktsiisimäär kerkis vähemalt kümnendiku võrra. Rohelised oleksid meelsasti seda veel rohkem kergitanud. Väljamaksed teise pensioni sambasse külmutati, õppelaene otsustati edaspidi mitte hüvitada. Kuid eelarvekärbe jättis ametnike palgad endisele tasemele. Toonane riigikogu rahanduskomisjoni esimees Taavi Rõivas hoiatas veel rahvast: võib juhtuda, et sügisel on vaja uut, järjekorras kolmandat lisaeelarvet.

Maksude marulise kergitamisega loodeti jõuliselt vähendada riigieelarve puudujääki. Kui see jääb alla kolme protsendi, siis püsib lootus 2011. aastal kroonilt eurole üle minna.

Kuid maksutõus ei olnud ainus, millega tol ajal Andrus Ansipi valitsus hakkama sai. Vähendati töötuskindlustushüvitist - kuid tõsteti töötuskindlustuse maksumäära. Haigushüvitis korraldati ümber. Tööandja maksis neljanda kuni kaheksanda haiguspäeva eest, riik alles üheksandast päevast alates. Viiendiku võrra kärbiti haige lapse hooldajale makstavat hüvitist.

Samal teemal

18.06.2021
Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas Eestit erutas lootus raudteebussist
17.06.2021
Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas kaitseväe lennuk kukkus põllukraavi
16.06.2021
Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas rahvasaadikute popim auto oli Žiguli
15.06.2021
Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas Eestit tabas rahuaja suurim õnnetus

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee