Maailm

1. mail täitub 80 aastat Orson Wellesi debüütfilmi esilinastusest

Kõigi aegade parimaks peetud filmi „Kodanik Kane“ looja oli vaid 25aastane 

Triin Tael, 30. aprill 2021 20:40
KINOKLASSIKA: Kuulsamaid kaadreid Orson Wellesi „Kodanik Kane'ist“. Paljud filmiteadlased on nimetanud „Kane'i“ visuaalset virtuoossust ennekõike operaator Gregg Tolandi (1904 –1948) teeneks.Foto: VIDA PRESS
„See on võrratu!“ kuulutas 25aastase Orson Wellesi debüütfilmi „Kodanik Kane“ plakat. 114minutiliseks filmikooliks kutsutud kinotehnikate pillerkaari nimitegelase prototüüp oli ilmselgelt ajakirjandusmagnaat William Randolph Hearst, kes üritas kõigi nippidega imelaps Wellesi skandaalset filmi hävitada. See paistis õnnestuvat – „Kane“ sai sületäiest võimalikest Oscaritest üheainsa ning unustati aastakümneteks. Kuidas see viimaks kinematograafia kullafondi paremikku tõusis?

Wellesil polnud õigupoolest vähimatki huvi filmindusse murda. Ta oli teatri ja kino superstaar, kes oli 20aastaselt löönud laineid mustanahalise näitetrupiga „Othellot“ lavastades, 21aastaselt vallandanud oma kuuldemänguga „Maailmade sõda“ USAs maailmalõpupaanika ning poseerinud 23aastaselt ajakirja Time kaanel. Kuid Hollywoodi stuudio RKO Pictures tegi imelapsele vastupandamatu pakkumise: tal on vabad käed vändata ükskõik milline film.

Samal teemal

10.12.2018
MIS ON 2018. AASTA PARIM FILM? Kriitikud peavad parimaks just seda lastefilmi

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee