Maailm

USKUMATU KARJÄÄR: laevakass Uppumatu Sam pääses II maailmasõja ajal kolmest laevahukust (2)

Aare Kartau, 23. aprill 2021 13:33
Georgina Shaw-Bakeri loodud portree Uppumatust Samist, kelle üheksast elust läks merel kaotsi vähemalt kolm. Siiski elas kass teadaolevalt kõrge eani. Foto: twitter.com/WCWITCast
Uppumatu Sam oli kuulus laevakass, kes võttis osa mitmetest II maailmasõja merelahingutest. Natside sõjalaeval karjääri alustanud loom elas 1941. aastal väidetavalt üle kolm laevahukku ja teenis sakslaste kõrval ka brittide teenistuses.

Kassid on juba iidsetest aegadest inimestega koos merel seilanud. Laevakasside erinevate ülesannete hulka on kuulunud näiteks meeskonna moraali tõstmine, ent nende peamiseks tööks on olnud ikkagi pardale pugenud näriliste hävitamine. Teatavasti võisid hiired-rotid kahjustada köisi, laeva puidust keret ja hiljem närida läbi ka elektrijuhtmeid. Lisaks sõid nad madruste toitu ja levitasid haiguseid. Seega oli pardal tegutsev laevakass – kes oli sageli laeva meeskonna ametlikuks liikmeks – äärmiselt efektiivne ja lihtne vahend tüütu probleemiga võitlemiseks. Üheks selliseks kasulikuks loomaks oli ka Oscar, kes ristiti hiljem Uppumatuks Samiks.