Eesti

EESTI ESIMENE NAISVALLAVANEM: punakomissar omastas küüditatute vara (6)

Tiit Naarits, EA, 22. märts 2021 07:03
Alide Sommerling 1957. aastal (pildil paremalt teine, valge pluusiga)Foto: riigiarhiiv
1933. aastal avaldas kirjanik Agnes Taar näidendi „Naisvallavanem“. Päriselus polnud tollal ametis ühtegi naissoost vallavanemat, ka näidend pilas vastavat võimalust.

Ilmselt ei osanud Taar ega avalikkus kuidagi ette näha, et möödub vaid mõni aasta ja selline asi juhtub ka päriselt – 1940. aasta suvel algas Nõukogude okupatsioon ning sugudevahelist võrdsust rõhutanud punavõim määras ametisse Eesti ajaloo esimese naisvallavanema Alide Sommerlingi (1902–1976), kes asus juhtima Iru valda Harjumaal.

Tuntud noorkommunisti Arnold Sommerlingi (kes sai surma 1924. aasta detsembrimässu järel) noorem õde Alide oli 1924. aastal „149 kohtuprotsessil“ eluks ajaks vangi mõistetud, kuid esitas armuandmispalve ning vabanes vanglast 1935. aastal. Augustis 1940 vallavanemaks saanud Sommerlingi kirjeldas ajaleht Talurahva Hääl „rühika, tugeva kehaehitusega, karmide töökäte ja otsusekindla näoga“ inimesena. Uue korra tulihingelise poolehoidjana jõudis ta vallajuhina osaleda ka juuniküüditamises (tabati pärast küüditamist teolt, kui üritas parajasti ühe küüditatu vara minema tassida). Aastatel 1944-1945 töötas Sommerling ka Harjumaa täitevkomitee esimehena ja need ametid jäidki tema karjääri tippaegadeks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee