Eesti

LASTE OMA KOSMOS: ihaldatud mänguasjad olid kosmonaut Totu ja kuukulgur 

Liis Reha, Tartu mänguasjamuuseum, 13. jaanuar 2021 13:49
KOSMONAUT TOTU: Pedagoogid ja meedikud nõudsid, et nõukogude laps peab olema paksuke, hästi toidetud, ja selline peab olema ka mänguasi. Nuku looja Fadejeva püüdis nõudmisegaFoto: Alamy / Vida Press
Kosmoseajastu jõudis 1960. aastate lõpus ja 1970. aastate alguses ka Eesti mänguasjamaastikule. Kes lastest poleks sel ajal unistanud sõidust kuukulguriga, hõbedase kupliga ratastel sõidukiga, või mängust kosmonautnukuga? Tartu mänguasjamuuseumi põhiekspositsioonialal ringi käies võib nende juures aeg-ajalt praegugi kuulda kunagiste laste nostalgilisi ohkeid ja vaimustushüüdeid.

Üks esimesi kosmoseteemalisi mänguasju, mida Eestis valmistama asuti, oli 1968. aastal tootmiskoondises Norma välja töötatud mänguasi Kuu-uurimisjaam. Paar aastat hiljem, 1970ndate alguses, võeti tootmisse kuukulgurid ja -lokaatorid. Just siis hakkas Norma tegema mänguasjadele, sh kuukulguritele mikromootoreid ja pani nõnda esimese mänguasjatööstusena Nõukogude Liidus aluse elektromehaaniliste mänguasjade masstootmisele.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee