Eesti

ARMULUGU 17. SAJANDIL: kaubahärra kaunis tütar põlgas ära kuulsa luuletaja tunded  

Tõnis Erilaid, 31. detsember 2020 09:21
LINN VANAL AJAL: Adam Oleariuse gravüür Tallinnast.Foto: Wikipedia
„Pärast Gustav Adolfi haledat surma Lützeni lahingus sai tema tütar Kristina (1632–1654) Rootsi valitsejaks. Sellest ajajärgust ei ole meie kohta muud tähtsamat juhtumist nimetada, kui et üks Holsteini saatkond Persiasse reisides ja säält tagasi tulles tüki aega Tallinnas viibis. Saatkonna liikmete seas oli kolm tähtsat meest: õpetlane (Adam) Olearius, kes väga huvitava reisiloo kirjutas, seadusetundja Ph(ilipp). Krusius, kes hiljemalt Rootsi teenistusse astus ja tuntud von Krusensternide perekonna asutajaks sai, ja kuulus Saksa luuletaja Paul Flemming, kelle vaimulikud teosed praegu veel meie kiriku-lauluraamatute paremaks ehteks on ja kes Tallinlaste lahkuse ning Tallinna naesterahvaste ilu ja viisakuse kohta mõnegi kiidulaulu lõi,“ kirjutab Eesti Postimees oma õhtuste kõnede Tallinna ajaloo ülevaates 4. detsembril 1897.

See lugu siin räägibki omaaegsest Saksamaa tuntumast luuletajast Paul Flemingist, kes Tallinnas koges oma elu esimest, paraku lootusetut armastust, ja sõpradega Kopli poolsaare metsades ning Lasnamäe kivimurru veerel jalutades oma kaunimaid luuletusi kirja pannes pettumusvalu üle elas. Saksakeelsete ridade vahele ka mõned eestikeelsed sõnad poetanult nagu ycks ja kacks. Tema luuletusi on viisistanud Johann Sebastian Bach ja Johannes Brahms.

Samal teemal

19.12.2020
Kuidas Tallinnas toomapäeval talisted sisse juhatati: raehärrad austrite ja kalamarjaga, lihtrahvas leppis odava kraamiga
12.12.2020
Naisõigusluse tuline eestvõitleja Marie Reisik: EESTI NAINE POLE TÄIEÕIGUSLIK!
05.12.2020
STALINI HÄDAHÜÜE ENDISELE TALLINLANNALE: kallis, olen meeleheitel ja haige. Saada raha!
28.11.2020
Gustav Suits üliõpilasena Helsingis: hing joobunud armastusest

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee