Foto: PantherMedia/Scanpix
Eesti
18. detsember 2020, 00:02

Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas raadio seksiloeng äratas pahameelt (1)

Raadio-ringhääling oli parasjagu oma teist aastapäeva tähistamas, kui lahvatas pahandus. 15. detsembril 1928 kirjutas Päewaleht: „Ringhäälingu kavas leidub loenguid, mis sisuliselt kitsale ringkonnale määratud. Näiteks võib nimetada loengut „Abielu tehnika“. Mujal ruumes oleks sellisele loengule ainult täisealisi lubatud, nüüd aga pääsesid seda kuulama lapsed, kelle jaoks niisuguse küsimuse lahendamine liiga varaseks tuleb pidada ja kasu asemel koguni kahju võib tuua. Ei aita ringhäälingu hoiatused, et see ehk teine loeng on määratud kas naistele või jälle meestele, kuna teistele see keelatuks kuulutatakse.“

Kohe reageerisid teisedki väljaanded. Maa Hääl ja nädalaleht Esmaspäev kirjutasid 17. detsembril: „Meie ringhäälingu kohta on tihtipeale nurinat kuulda olnud. Nüüd on häält tõstnud saatekava arvustades ka Tallinna linna hariduskomisjon (Päewaleht kirjutas varem küll koolikomisjonist). Raadio kaudu kõneldakse sageli sarnaseid asju, mis pole kohased kuulata noorsoole. Viimased moodustavad aga meie raadioperes just suurema osa. Nii peeti hiljuti kõnesid „abielutehnikast“, tungides selle küsimuse kõigisse peensustesse.“ 

Abielutehnikaloeng tugines ilmselt hollandlase Theodoor Hendrik van de Velde sama pealkirjaga teosele. Eesti keeles ilmus see raamatuna 1932. aastal. Teos trükiti pahameele ennetamiseks Läti poolel Valkas.