Eesti

Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas Päts vangilaagrist tagasi jõudis 

Tõnis Erilaid, 20. november 2020 00:02
Foto: repro / Õhtuleht arhiiv
Kui Konstantin Päts Riia kaudu Saksa vangilaagrist tulles 20. novembril 1918 Tallinnas rongilt maha astus, oli võimul Jaan Poska juhitud valitsus, maapäev kogunes samal päeval ja Vabadussõja alguseni oli veel nädala jagu aega. Päts kuulutas, et kui tema isiklik osavõtt uues loodavas valitsuses on tarvilik, siis on ta valmis kabineti liikmeks hakkama ükskõik kelle juhtimisel, meenutab tollaseid aegu Uus Eesti 20 aastat hiljem.

Kuigi toonastest ajalehtedest ei paista kuidagi, et Päts oleks maapäeval eriti agaralt osalenud, siis valitsusjuhiks sai ta hoolimata kodanlike parteide hulgas möllanud tülidest ja võttis endale ka sõjaministri ameti. 

Sakslased olid Pätsi vangistanud 11. juunil 1918. Mõni päev istus ta Tallinna vanglates, saadeti siis edasi Jelgava lähedale Lielfridriki endisesse meiereisse rajatud koonduslaagrisse. Ta toodi sealt jälle tagasi Eestisse, kuni nädalaga otsustati, et ta tuleb ikka viia Poolasse, oma viletsate tingimuste poolest tuntud Bunzlau (Bolesławiec) laagrisse metsade ja soode vahele. Olud olid seal nii halvad, et kinnipeetavad kavandasid põgenemisplaane – mõni neist oli lausa fantastiline, näiteks minna läbi punase Venemaa Arhangelskisse liitlaste juurde –, mis aga loomulikult kõik teostamata jäid. Sealt viidi poliitvangid nagu Päts edasi paremasse laagrisse Grodno kandis Albertynis. Kui Saksamaal algas revolutsioon, siis lastigi sealt vangid koju.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee