Eesti

Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas narriti riigiteenijate palgatõusu vastast 

Tõnis Erilaid, 16. november 2020 00:08
Foto: Andres Putting / Ekspress Meedia
Koos istus II riigikogu, kui novembris 1924 tuli jutuks väikesepalgaliste riigiteenijate töötasu tõstmine. Kristliku erakonna esindaja Juhan Luur tõusis seepeale püsti ja teatas, et väikesepalgalised on eeskätt neiud, kes kohe tõttavad lisaks saadud raha eest siidsukki ostma. „Me peaksime lisapalga määramisega väga ettevaatlikud olema,“ kuulutas Luur.

Seepeale panid ametnikuneiud raha kokku ja saatsid Luurile ihukarva siidsukki kingituseks ning pilkeleht Kratt esitles karikatuuril tüsedavõitu, vuntsidega Luuri, kes kleiti kergitades, siidsukad jalas, tantsu vihtus.

Kui Kaukaasias õpperingkonna keskkoolide revident olnud ja punaste tulekul Bakuus Eesti konsulina tegutsenud Luur kodumaale opteerus ja pärast riigikogu liikmeks olekut Tapal  keskkooli direktoriks sai, siis kirjutas Järva Teataja 1932. aasta oktoobris, et Luuriga on igasugused imelikud lood juhtunud. Lapsevanemad tegid vahepeal haridusministeeriumile tema vastu ränkade süüdistustega kaebekirja. Viimane kõmu oli Tapal, et õpilased tahavad direktori kotti ajada. Luur kaebas politseile ja süüdistas ka üht linnanõunikku, et too koos muusikaõpetajaga talle atentaati kavandavat. Atentaat jäi küll tulemata, kuid hirmul direktor kõndis tükk aega ringi, revolver taskus. 

See aga ei takistanud Luuril karjääri haridusvallas jätkamast. Ta sai mitmes maakonnas ja lõpuks Võrumaal koolinõunikuks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee