Maailm

Nellie Bly ja Elizabeth Bisland asusid teele 14. novembril 1889

72 PÄEVAGA ÜMBER MAAILMA: kirjaneitside võistlus viis Jules Verne'i ulmerekordi purustamiseni 

Kristin Aasma, 13. november 2020 20:40
TEELE! 1889. aasta 14. novembril astus 25aastane ajakirjanik Nellie Bly, seljas ruuduline reisimantel ja kaelas rahakott paarisaja naelsterlingi ning mõne dollariga, New Yorgi lähedal aurikule Augusta Victoria, millega algas ta 72 päeva kestnud ümbermaailmareis. Foto: Vida Press
Kui 1873. aastal ilmus Jules Verne'i seiklusromaan „80 päevaga ümber maailma“, peeti päriselus sellise kiirusega reisimist pikka aega ilmvõimatuks. Kuid läks mööda 16 aastat ja Jules Verne'i ulmerekord oligi võimsalt, kaheksa päevaga purustatud. Ühtlasi tähistas see reisimiskiiruse uue maailmarekordi püstitamist (tuletagem meelde: esimeseks peetaval, Magalhãesi ekspeditsioonil 16. sajandil, oli see aega võtnud üle kolme aasta, kusjuures Magalhães ise sealt eluga tagasi ei jõudnudki). Ja mis tolle aja kohta kõige hämmastavam: rekordiomanik oli naine!

1889. aastal püüdsid kaks noorukest ameerika naisajakirjanikku Nellie Bly (1864–1922) ja Elizabeth Bisland (1861–1929) samal ajal ümber maailma reisida nii kiiresti kui võimalik. 19. sajandi lõpu naise staatust arvestades oli üksinda säärasesse seiklusse sukeldumine suisa sõge üritus. Aga nad olid tüdrukud, kes kogusid oma ajakirjandusliku eksperimendiga kuulsust, andsid hoogu kollasele ajakirjandusele ning suurendasid plahvatuslikult väljaannete müüginumbreid. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee