Eesti

Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas tüli Kuressaare kõrtsis ajalukku jäi  

Tõnis Erilaid, 10. november 2020 00:03
Foto: Alar Truu
Lihtne labane kõrtsitüli on jätnud meie ajalukku vanima kirjaliku teate, et Kuressaare alev(ik) üldse olemas oli. Nimelt saatis Saaremaa piiskop Christian (Kuband) 13. novembril 1427 Tallinna raele kirja, milles ta kurtis nende linna kaupmehe Hans Droghe käitumise üle 10. novembril.

„Auväärsetele ettenägelikele isandaile, Tallinna linna bürgermeistritele ja raehärradele...Christianus, jumala armust Saaremaa kiriku piiskop... Auväärsed, armsad, eriti head sõbrad. Anname teie tarkusele kui kaebaja teada, et laupäeval enne äsjamöödunud Püha Martini päeva mõned teie linna kaupmehed, nimelt Hans Droghe ja Herman Palyngk, olid meie Kuressaare linnuse ees aleviku õlletoas, kus seesama Hans Droghe meid (piiskoppi) raskelt solvas, laimas ja ähvardas paljude heade inimeste kohalviibimisel ja juuresolekul. Teda noomiti, aga tegi seda veel ja veel. Kuidas ähvardamine ja laimamine täpsemalt toimus, sellest võib teile aulik härra Tallinna dekaan täielikult jutustada, nagu ta ise kuulis nendelt, kes seal juures ja kohal olid. Palume igatahes seda eespool nimetatud Hans Droghed selle eest trahvida ja karistada, sest me ei saa seda asja niisama jätta.“

Tänu sellele teamegi, et 1427. aastal oli Kuressaares lossi juures alev. Tõenäoliselt varemgi, aga selle kohta pole kirjalikke tõendeid. Paraku ei leidu paberit, mis näitaks, mida auväärne Tallinna raad Hans Droghega ette võttis ja kuidas teda karistas. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee