Eesti

Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas Must Käsi Lõuna-Eestit hirmul hoidis 

Tõnis Erilaid, 2. oktoober 2020 00:02
Foto: Pixabay.com
„Puraküla vargapesa/Kihulane on nende isa!“ tsiteerib ajaleht Lõuna-Eesti Valgast kõnelevat tuntud laulu. Linn oli läinud sajandi 20. aastail kuritegevuse poolest tõesti üle kogu riigi tuntud. Andres Kihulane oli aga sealse, oma jõhkrusega lähedal ja kaugel kuulsa jõugu liider.

„Valga Purakülas oli varaste ja röövlite kants, kuhu politseiametnik ei julgenud kunagi minna ilma laskevalmis relvata. Kuigi kurikuulus kurjategijate bande, maailmasõja lõpul tekkinud „Must käsi“ tollal oli juba likvideeritud, leidus ikka veel neid, kes sinna olid kuulunud või soovisid kuuluda,“ rääkis Lõuna-Eestile 1939. aastal kriminaalpolitsei vanemassistent Voldemar Lipp. Osa jõugu liikmeist võeti vahepeal kinni, kuid ikka ja jälle õnnestus mitmel neist põgeneda ning jätkata röövimist, tapmist ja vägistamist, hoides kogu Lõuna-Eestit hirmul.

Kui tolle paarikümneliikmelise Musta Käe tuumik oli kätte saadud ja Tartus sõjaringkonnakohtu ette viidud, olid nad enne seda ka Võru vangimajast valvureid kägistades põgeneda püüdnud, kirjutab Uudisleht. Põgenemine ei läinud siiski õnneks ja kõigile neile bandiitidele mõistis kohus surmanuhtluse tapmiste, vägistamiste ja röövimiste eest Tartu, Võru, Valga ja Viljandi maakonnas. Paar jõuguliiget jäi küll vabadusse, kogus endale abilisi ja jätkas röövimist. Viimane Musta Käe liige hukkus põgenemisel 1920. aasta sügisel politseinike kuulidest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee