Eesti

Eesti Diviisi meeste saatus pärast sõja lõppu: peaasi, et kommunistide kätte ei lange 

Hanno Ojalo, EA, 12. september 2020, 17:24
Alfons Rebane, umbes 1940. aastal (vasakul). Harald Riipalu, umbes 1945. aastal (keskel). Ülemaailmsete Eesti Päevade (ESTO) peakomitee esimees Robert Kreem (paremal), endine õhutõrjemees, ESTO päevadel 1972. aastal Torontos.Foto: 2 x Viljandi Muuseum | Artur Kalm / Rahvusarhiivi filmiarhiiv
Eesti Diviisi sõjamehed, kes lõpetasid sõja 1945. aasta mais Kesk-Euroopas, jagunesid kaheks suureks grupeeringuks. Teatavasti langesid tuhanded Eesti Diviisi mehed Tšehhimaal sõjavangi. Ligikaudu viiesajal, aga võib-olla ka rohkemal õnnestus ühekaupa või väikeste salkadena põgeneda üle Tšehhi-Saksa piiri läände ning jõuda ameeriklaste okupeeritud tsooni. 

Kuid hoopis paremas olukorras olid need ligi 1500 leegionäri, kes teenisid sõja lõpupäevil Eesti Diviisi tagavararügemendis Taanis. Taani oli liitlastevaheliste kokkulepetega määratud väljapoole NSV Liidu okupatsioonitsooni Saksamaal ja kuna Saksamaa põhjaosas tegutses Suurbritannia väegrupeering (Briti 2. armee ja Kanada 1. armee), siis tuli neil teoreetiliselt oodata vaid inglaste saabumist, et end neile siis vangi anda.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee