Eesti

Ameeriklasi endiste leegionimeeste SS-minevik ei seganud

OOTAMATU PÖÖRE: sakslaste poolel võidelnud eestlased valvasid Nürnbergis natsikurjategijaid (1)

Hanno Ojalo, EA, 8. oktoober 2020, 19:55
Vahikompanii mehed võis ära tunda musta mundri järgi.Foto: Riigiarhiiv

Ühe omapärasema peatüki Eesti sõjaajaloos ja ka külma sõja ajaloos moodustavad eestlaste rahvusväeosad Saksamaal. Kui sõda lõppes ja sõjavangilaagristki vabaks saadud, jäid paljud endised sakslaste poolel võidelnud Eesti Diviisi sõjamehed põlatute ja hüljatutena mööda Euroopat hulkuma ja elus oma kohta otsima. Õnneks leidis nii mõnigi oma muredele lahenduse USA sõjaväe abiteenistuses. Eestlasi jagus koguni Nürnbergi protsesside ajal vange valvama.

Teenistus andis endistele eestlastest sõjavangidele võimaluse inimväärseks eksistentsiks: kasarmutes said nad stabiilse elupaiga, USA armee tagas kompaniide liikmete toitlustamise ning rahalise töötasu (lihtsõduri kuupalk oli viis dollarit ja 250 marka). Lisaks said soovijad oma ettenähtud sigaretinormi kohapeal vahetada muude asjade vastu – sõjajärgsel Saksamaal olid USA sigaretid hinnatud „valuuta“.

Kuna USA sõjaväge parasjagu demobiliseeriti ja mehed lahkusid kodumaale, oli ameeriklastel vaja abiteenistusse (on kasutatud ka terminit „töö- ja valveteenistus“) värvata nende asemele uusi noori mehi (soovitavalt endisi sõjaväelasi), kes väikese tasu eest valvaksid ladusid ja vange, ehitaksid, teeksid transporditöid ja tuhandet muud asja, mis sõjaväes vajalikud on. Sakslased selleks ei sobinud, oma mehi ei jätkunud ja just baltlased ning poolakad (kindral Wladyslaw Andersi koos lääneliitlastega võidelnud armeest, mis laiali saadeti) sobisid hästi.

Samal teemal

16. oktoober 2020, 11:10
ÕL ARHIIV | Natsi-Saksamaa timukatele nõuti poomist kui vääritumat surmanuhtlust
16. oktoober 2020, 10:10
ÕL ARHIIV | Võitjate kohus Nürnbergis
12. september 2020, 17:24
Eesti Diviisi meeste saatus pärast sõja lõppu: peaasi, et kommunistide kätte ei lange

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee