Esimene Eesti iluduskuninganna Lilly Silberg.Foto: Parikas / Tallinna linnamuuseum / muis.ee
Eesti
6. juuli 2020, 00:05

Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas šveitslane kiitis Eesti naisi ja sõjaväge

Sõda oli juba õhus, kui Šveitsi ajakirjanik Eduard Steenken tegi reisi põhjamaadesse ja avaldas siis 1939. aasta juulis riigi suurimas ajalehes tõenäoliselt esimese Eestit pikalt tutvustava kirjutise.

„Paneb imestama nende naiste ilu. Greta Garbo-tüüpe ja magusaid „Marlene Dietriche“ jookseb siin ringi tosinate viisi, ja peaaegu ükski mees ei vaata neile järele. Nagu igal pool, on ka siin naised tunginud meeste elualadele. Nad teenivad ettekandjatena, töötavad meesterätsepatena, nad seebitavad väikeses juuksuriäris meeste habemeid ja oskavad neid meisterlikult ajada. Naiste ülekaal on mõnes Eesti linnas kohutavalt suur. Eriti kannatab naiste ülekaalu all ülikoolilinn Tartu. Pole suur ime, et enamik naisi õpib seal suure vaimustusega ülikoolis...“ 

Loomulikult läks Steenken pärast õrnema soo kiitmist kohe küsimuse juurde, kas Eesti on ka sõjaliselt tugev. „Kindlused on väikesed ja tähtsusetud,“ nendib ta. „Aga idapiiri taga on Venemaa, kellega Eestil siiamaani vormilised suhted... Minu kogemuse järgi jaguneb sõjavägi kolme või nelja diviisi, selle juurde tuleb väljaspool sõjaväge seisev  Kaitseliit. Igal aastal võetakse sõjaväeteenistusse umbes 13 000 meest. Eriti kõrgelt peab hindama mitmesuguseid sõjaväelisi noorsooühinguid. Neis valitsev vaim on suurepärane. Sellele lisandub veel erakordne intelligents ja hea tervislik seisukord.“