Eesti

Kuidas toodeti kangelasi: Jevgeni Nikonov ilmus pärast sõda Tallinna oma hauale 

Marko Kadanik, 30. juuli 2020 12:51
Ausammas „Tallinna kaitsjale“ seisis Kadrioru pargis mere lähedal 1990. aastateni, mil pronksivargad tal pea otsast saagisid. Praegu on peata madrus hoiul ajaloomuuseumis.Foto: Artjom Kurapov/Vikipeedia

Legend kangelasmadrusest Jevgeni Aleksandrovitš Nikonovist, kelle sünnist möödub tänavu sada aastat, sai aluse 1941. aastal, kui Balti laevastiku laevadel hakkas levima propagandistlik lendleht „Mäleta ja maksa kätte!“, mis olevat olnud inspireeritud laevastiku võitlejate seas liikunud juttudest. Sellel oli kujutatud puu külge seotud ja põlema pandud madrust. Nüüdseks on kangelasliku madruse hukkumise asjaoludest liikvel vähemalt kaks versiooni, kui ta muidugi üldse sõjas hukkus. Mida me temast üldse teame?

Lendlehel Jevgeni Nikonovist veel juttu ei olnud, pildi all olevas paarirealises tekstis viidati esialgu vaid ühele hävituslaeva Minsk madrusele. Nikonovi nimega seoti pildil olev madrus alles 1943. aastal. 

Praegugi Venemaa internetiavarustest leitava kirjelduse järgi läks torpeedoelektrik Nikonov 1941. aasta augustis vabatahtlikuna luurerühma koosseisus Tallinna külje all maale (loomulikult olevat ta olnud esimene, kes end luurele saata palus). Esialgu tegeleti luuramisega Keila lähedal, kuid sakslased avastasid luurajad, kes varjusid nüüd Harku kandis ühte Hüüru küla tallu, lüües sealt korduvalt tagasi vaenlaste ülekaalukad rünnakud. Nende lahingutegevus olevat vaatamata meeste väikesele arvule ja suurtele kaotustele nii edukas olnud, et sakslastel muutus Tallinn–Keila maantee kasutamine võimatuks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee