Eesti

GALERII | VÄRVILISED VABADUSSÕJA PILDID: arvuti annab vanadele fotodele uue elu! 

Priit Pärnapuu, 24. juuli 2020 20:30
6. jalaväepolgu juuksur lõikab sõdurite juukseid.Foto: mustvalge originaal Eesti sõjamuuseumi - Kindral Laidoneri muuseumi kogust

Õhtuleht katsetas arvutiprogramme, mis lisavad vanadele, mustvalgetele fotodele värvid. Kasutasime selleks Viimsis, kunagi kindral Johan Laidonerile kuulunud mõisas tegutseva Eesti sõjamuuseumi kogudes olevaid pilte.

Käsitööd, kus kasutaja otsib vanalt pildilt ise objekti ja määrab ise selle värvi, on asendamas programmid, mis on päris automaatsed − annad mustvalge pildi ja saad loetud sekundite pärast värvilise vastu. Arvuti omal käel tuvastab vanal pildil, kus on mets, kus muld, kus aga taevas. Üles suudab arvuti leida ka erinevad objektid − nii masinad kui ka inimesed. Tunneb ära ka, mis on käsi ja mis on pea.

Kui pildil olevad esemed tuvastatud, siis valib arvuti ka ise värvid. Muru ja taeva värvi valimisega ilmselt eksida ei ole võimalik. Vanasti oli ka rohi roheline ja taevas sinine. Inimeste nahavärv läheb ka ilmselt täppi. Riiete ja erinevate väiksemate objektide värvide valimisel sama loogika paraku aga ei kehti. Ühtki automaatset tulemust ei saa võtta kui 100% täpset.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee