Eesti

Tõnis Erilaiu autorikülg

OLI SIIS VAJA SEDA RÄMPSU TRÜKKIDA? Romaanivõistlus viis kirjastuse juhi nilbuste eest süüpinki 

Tõnis Erilaid, 29. mai 2020 22:35
SAATUSLIK 1935: Kirjastuse Loodus keelatud raamatud.

„Hans Männik on Tuklale kurtnud, et prokuratuur ähvardab teda „Suletud ümbriku“ pärast aastaks kinni panna. Kohus on homme hommikul ja (Eesti toonase suurima kirjastuse Loodus asutajat ning juhti) Männikut süüdistatakse teadlikus pornograafia levitamises. Tuglas küsinud temalt, et oli siis vaja seda rämpsu trükkida,“ kirjutab Elo Tuglas oma päevikusse 5. märtsil 1935, lisades väljavõtte kogumikus leiduva katke „Veri“  reklaamist: „Kasvatusasutiste elu tunneb autor väga põhjalikult ja kirjeldab kasvandike armatsemisi... äärmise asjatundlikkusega ning täpsusega...“. Autor oli end varjunime Juhan Juhkam taha peitnud.

„Politseinik, kes (eksperdiks kutsutud Tuglast) kohapeal üle kuulamas käinud öelnud, et tema tundnud seda raamatut õhtul lugedes suurt ebamugavust. Seda kuuldes öelnud Tuglas: noh, ma lähen koju ja vaatan, kuidas ta õhtul mulle mõjub. Tuli koju ja hakkas kõvasti lugema. Esiteks, need kohutavad keelevead. Naerma ajas. See Juhan Juhkami varjunimega autor, kellest kõigepealt kõne, paistis olevat neid puberteedieas poisikesi, kes armastavad ropendada... Maitselage ja koomiline,“ hindab Elo Tuglas.

Eduard Hubel aga kirjutas ajalehes Vaba Sõna: „Asjatundlik inimene kirjeldab „Veres“ lastekodude kõlblist langust. Iseloomustamist leiavad õpetajad – eriti vanapiigad, kelle peahuviks on võrgutada oma noori kasvandikke. Teos on naturalistlik ja kõik stseenid äärmise täpsuse ja otse pühaliku tõsidusega kirjeldatud. Kohati aga esineb muidu kindlat joont hoidev autor labasena. Heade kirjelduste hulka pääsevad põhjendamatult agulitänavail moes olevad lorilaulud.“

Samal teemal

13.12.2020
Tõnis Erilaiu autorikülg | Jaan Tõnisson: kuidas lõppes vana riigimehe ränd pimedusse?
26.09.2020
EUGEENIKA EESTIS: steriliseerimine, keelatud abielu ja abort
14.08.2020
Tallinnale lajatas karm käsk: olgu Stalini väljak ja lahmakas Nõukogude maja olemas!
19.07.2020
ARMASTUS ENDISAJAL: kas vanad eestlased tõesti tunnetest tuhkagi ei teadnud

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee