Maailm

MINEVIKUHETK | 29. aprill: kapten Cook jõudis Austraaliasse 

Ohtuleht.ee, 29. aprill 2021 07:15
Tundmatu kunstniku kujutus Cookist, kes saabus Botany Baysse.Foto: Wikimedia Commons
29. aprillil 1770. aastal saabus maadeavastaja James Cook Austraaliasse. Ta polnud sugugi esimene eurooplane, kes oleks mandrit külastanud. Sellele vaatamata on paljud pidanud teda Austraalia avastajaks – arvestamata ka seda, et see oli pärismaalaste poolt juba asustatud.

1728. aastal Inglismaal sündinud Cook liitus Briti kuningliku mereväega 1756. aastal Seitsmeaastase sõja alguses. Temast sai osav kartograaf, mis jäi ka kõrgemal positsioonil seisvatele isikutele silma. Pärast sõda andsid merevägi ja Londoni kuninglik selts talle salajase missiooni – Cook pidi väikesel, ent vastupidaval HMS Endeavour nime kandval laeval seilama ekvaatorile ning kaardistama Veenuse liikumist Päikese taustal. Teadlased lootsid, et saavad andmete põhjal arvutada Maa kaugust Päikesest.

Koos meeskonnaga veetis kapten maismaal kaheksa päeva ning kohtas selle aja jooksul ka Gweagali pärismaalasi, kellega ei õnnestunud ühist keelt leida. Püstolilasud ehmatasid pärismaalased eemale ja põhjalikumat kokkupuudet kohalikega ei esinenud. „Kõik mida nad paistsid meilt tahtvat, oli see, et me lahkuksime,“ kirjutas Cook logiraamatusse.

HMS Endeavour kaardistas üle nelja kuu Austraalia idarannikut. 23. augustil kuulutas Cook, et Austraalia idaosa ehk Uus-Lõuna Wales kuulub Briti krooni alla. Kapten kirjeldas Austraaliat viljatu paigana, millest eurooplastel majanduslikus mõttes kasu pole. Briti vanglad olid aga halvas seisukorras ning ülerahvastatud, mistõttu otsustati Uus-Lõuna Walesi karistuskolooniad luua, kuhu viidi Euroopast laevade viisi vange.

Samal teemal

27.03.2021
MINEVIKUHETK | 27. aprill: lahingus pärismaalastega hukkus kuulus Portugali maadeavastaja